Chociaż gadżety reklamowe wynikają z opracowanej i szczegółowo wykalkulowanej strategii marketingowej, to jednak ich cel jest podobny — również mają wywoływać w osobie obdarowywanej pozytywne odczucia, odwołując się przede wszystkim do sfery emocjonalnej.
Co można osiągnąć, wręczając klientowi upominek reklamowy?
Poprzez upominki reklamowe pragniemy budować pozytywne skojarzenia z firmą, marką lub produktem, wpływając tym samym na decyzje zakupowe klientów lub biznesowe partnerów. W przeciwieństwie do prezentów wręczanych osobom bliskim w prywatnych relacjach, w tym przypadku cel jest znacznie bardziej pragmatyczny — zwiększenie zainteresowania marką, co w konsekwencji przełoży się na wzrost zysków ze sprzedaży.
Niemniej również w przypadku upominków reklamowych z powodzeniem można opierać się na mechanizmie ludzkiego zachowania, który określany jest przez psychologów jako tzw. reguła wzajemności. Zgodnie z tą zasadą im więcej dajemy, tym więcej dawać chcą obdarowywani.
Czy regułę wzajemności można przełożyć na relacje biznesowe?
Reguła wzajemności z powodzeniem wykorzystywana jest w relacjach biznesowych, szczególnie podczas opracowywania strategii marketingowych opartych na różnorodnych upominkach reklamowych. Dlatego też gadżetów nie należy traktować wyłącznie jako zbędnego kosztu, lecz raczej trzeba rozpatrywać je jako inwestycji na przyszłość. Takie niewielkie gesty mogą być wstępem do długotrwałych relacji biznesowych, świetnie sprawdzają się również w kampaniach wizerunkowych. Dlatego też upominki biznesowe pozostają niezwykle skutecznym narzędziem budowania relacji z otoczeniem.