Gadżet reklamowy jako prezent. Czy to dobry pomysł?

Gadżet reklamowy jako prezent. Czy to dobry pomysł?

W działaniach marketingowych bardzo wielu firm istotną rolę odgrywają różnego rodzaju prezenty wręczane partnerom biznesowym, kontrahentom czy klientom z różnych okazji. Najgorętszy okres to oczywiście koniec roku i święta, ale tak naprawdę jest bardzo wiele innych okoliczności, w których przydatne okazują się odpowiednio dobrane upominki. I tutaj zwykle pojawia się dylemat: czy wręczanie upominku reklamowego z logo to dobry pomysł?

Specyfika upominków reklamowych

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że rytuał obdarowywania się prezentami dotyczy nie tylko sfery prywatnej, ale również relacji zawodowych. Prezenty wręczamy z różnych okazji, zarówno w związku z ważnymi wydarzeniami, takimi jak np. święta, ale również w celu wyrażenia szacunku, wdzięczności, podtrzymania więzi itd. O ile w życiu prywatnym sprawa wydaje się dość jasna - prezentami obdarowujemy osoby, na których nam zależy, o tyle w kontaktach biznesowych sytuacja może być znacznie bardziej złożona. Tutaj powodów może być znacznie więcej, a same upominki spełniają nieco inną funkcję. Poprzez upominek reklamowy z logo można budować pozytywne skojarzenia z firmą, marką lub produktem, a pośrednio wpływać nawet na przyszłe decyzje biznesowe czy zakupowe. To przede wszystkim odróżnia upominek reklamowy od standardowego prezentu wręczonego bliskiej osobie.

 

Jak już zostało wspomniane, upominki reklamowe spełniają kilka istotnych funkcji, dlatego firmy nie powinny traktować ich jako zbędnego wydatku, lecz istotną inwestycję. Niekiedy jest to wręcz inwestycja na lata, ponieważ niewielki upominek może skutkować długofalową relacją biznesową.

 

Do tego wszystkiego należy wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii - wyborze odpowiedniego upominku reklamowego. A to jest chyba najtrudniejsze zadanie. O ile w sytuacjach prywatnych prezenty dobierane są adekwatnie do wieku, charakteru czy zainteresowań danej osoby, o tyle w relacjach biznesowych należy zwrócić uwagę na rodzaj więzi, jaka łączy nas z obdarowywanym. A osobą obdarowaną może być zarówno partner biznesowy, kontrahent czy klient, jak i podwładny, współpracownik czy nawet menedżer firmy konkurencyjnej. Obowiązuje niepisana biznesowa zasada, że osobom zajmującym różne stanowiska nie należy wręczać takich samych prezentów. Istotny jest również kontekst i okoliczności wręczania upominków, np. intratna sprzedaż produktów, zakończenie realizowanego projektu, nawiązanie obiecującej relacji biznesowej itd. W każdym przypadku należy jednak dążyć do tego, aby wręczać prezent, który będzie jednoznacznie budował pozytywne skojarzenia.

Najpopularniejsze artykuły